Kangal Türk mü yoksa Mezopotamyalı mı? - Kangallar'ın anavatanı Orta Asya mı yoksa Mezopotamya mı?

Kangal köpeklerinin kökeninin bazı iddiaların aksine Mezopotamya değil, Orta Asya olduğunu ispatlamak amacıyla yola çıkan araştırmacı-yazar Dr. Orhan Yılmaz, İran, Afganistan ve Türkmenistan'ı dolaşarak bu köpeklerin kökenini araştırdı.

Yılmaz, "Savunuculuğunu İngiliz ve Amerikalıların yaptığı Anglo-American görüşe göre, Kangal köpeğinin anavatanı Mezopotamya. Mezopotamya'da yaşayan Asurlular ve Babilliler de köpeğin ilk sahipleri.

Tek delilleri, Londra'da British Museum'daki Asur Salonu'nda bulunan birkaç kaya resmi. Oysa Kangal'ın anavatanı Orta Asya. Türklerle Anadolu'ya gelmişlerdir. Bu-nu kanıtlamak için çıktığımız 15 günlük gezide üç ülkede de çok sayıda Kangal köpeği bulup fotoğrafladık."
Nethaber.com

Bunlara da Bak

Kaynaklara Teşekkürler

Bu blogu olustururken onlarca degisik kaynaktan yararlandim. Hepsine cok tesekkur ederim. Bazilari; youtube, kangal kaymakamligi, degisik ansiklopediler, juen.com.tr, SERBÜLENT ÖZGİRAY, evcilkopekler.com, wikipedia, forumlar, degisik kitaplar, amerika, ingiltere ve turkiye'den kopek ve hayvan dostlari, yakin arkadaslarim, sokagimdaki kopek sahipleri..