Köpeğe kan nakli yapıldı - Köpeklere kan nakli ameliyatı - Türkiye'de evcil hayvanlara kan nakli

Kan nakli hasta köpeğe hayat verdi.

Kuşadası Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, kan paraziter hastalığına (babeziosis) yakalanan bir köpeğe, Türkiye'de bir ilk olan uygulamayla, kan nakli yapıldı. Veteriner hekimler Mutlu Yavuz ve Erdinç Toy tarafından gerçekleştirilen operasyonla, merkezde barınan bir başka köpekten kan alınarak, sağlıklı kan nakli yapılan köpek, bu sayede sağlığına kavuştu.

TÜRKİYE'DE İLK
Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Köpek Rehabilitasyon Merkezinde yürütülen çalışmalar dolayısıyla Hayvan Hakları Federasyonu tarafından Kuşadası Belediyesi'ne “Hayvan Haklarına Saygı Ödülü” verildiğini hatırlatarak, bu ödülü hak etmek için çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ifade etti.

Operasyonla hasta bir köpeğe kan nakli işleminin yapıldığını ve bu sayede hayata döndürüldüğüne işaret eden Altungün, bu uygulamanın Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildiğini bildirdi.Altungün, merkezdeki mevcut ameliyathaneyi daha da geliştirmek için çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
Kaynak: Hurriyetim.com.tr

Bunlara da Bak

Kaynaklara Teşekkürler

Bu blogu olustururken onlarca degisik kaynaktan yararlandim. Hepsine cok tesekkur ederim. Bazilari; youtube, kangal kaymakamligi, degisik ansiklopediler, juen.com.tr, SERBÜLENT ÖZGİRAY, evcilkopekler.com, wikipedia, forumlar, degisik kitaplar, amerika, ingiltere ve turkiye'den kopek ve hayvan dostlari, yakin arkadaslarim, sokagimdaki kopek sahipleri..