Kangallar Çitalara karşı - Kangal köpekleri Afrika'da çita avında - Sivas Kangalı Afrika'nın kralı oldu

AFRİKA’YI DİZE GETİRDİLER, ÇITALARIN KORKULU RÜYASI OLDULAR
Anadolu insanının yüzyıllar boyu yanında olan ve küçümsenemeyecek derecede zekaları, çok alıngan ve hassas bir ruh yapıları bulunan Kangal köpekleri, özgürlüğüne düşkünlükleriyle biliniyor. Anavatanı olan Sivas ile özdeşleşen ve ünü zamanla Türkiye sınırlarını da aşan Kangal köpekleri, iri vücut yapılarıyla da tanınıyor. Kangal köpeklerinin, vücut ağırlığı erkeklerde 50-60 kilogram, dişilerde 41-59 kilogram, yüksekliği ise erkeklerde 74-81 santimetre, dişilerde 71-79 santimetre arasında değişiyor.

Amerikalı Araştırmacı Lauro Marker΄ın öncülüğünde 1994 yılında başlatılan ΄΄Çita Koruma Projesi΄΄ kapsamında, Amerika΄dan, Namibya΄ya götürülen Kangal köpekleri, daha önceden yerli halk tarafından öldürülen çitaların sürülere saldırmasını engellemek için kullanılıyor. Afrika şartlarına kısa sürede adapte olduğu bildirilen Kangal köpeklerinin, 2 saniyede 70 kilometre hıza ulaşabilmesiyle, karanın en süratli hayvanı olarak bilinen çitaların sürülere saldırmasına engel oluyor. Başarılı olduğu bildirilen proje çerçevesinde kullanılan Kangal köpekleri sayesinde, sürülerine saldırdığı için yerli halk tarafından öldürülme tehlikesiyle karşılaşılan çitaların da nesli korunuyor.
Yeniülke.net

Bunlara da Bak

Kaynaklara Teşekkürler

Bu blogu olustururken onlarca degisik kaynaktan yararlandim. Hepsine cok tesekkur ederim. Bazilari; youtube, kangal kaymakamligi, degisik ansiklopediler, juen.com.tr, SERBÜLENT ÖZGİRAY, evcilkopekler.com, wikipedia, forumlar, degisik kitaplar, amerika, ingiltere ve turkiye'den kopek ve hayvan dostlari, yakin arkadaslarim, sokagimdaki kopek sahipleri..