Köpekler ve kediler hakkındaki yanlış bilgiler - köpekler niye kuyruk sallar - köpekler niye çok yer - köpekler renkleri gorebilir mi

Evcil hayvanlar hakkında sahip olduğumuz pek çok bilginin yanlış, kimi zaman da hayvanlara zararlı olduğu ortaya konuldu.

İngiltere’de hayvan sağlığı konusunda faaliyet gösteren "Hasta Hayvanlar için Halk Dispanseri" (PDSA) tarafından yapılan bir araştırma, hayvanlar hakkında yanıldığımız noktalari hatırlattı:

- California Üniversitesi’ne göre, siyah beyaz gördüğü zannedilen köpekler, aslında mavi, sarı gibi renkleri ayırt edebiliyor.

- Kediniz sinirlendiği için mırlıyor, köpeğinizse kavgaya ön hazırlık için kuyruk sallıyor olabilir.

- Belfast Üniversitesi’ne göre, Japon balıklarının hafızası 3 saniye değil, en azından 24 saat. Zararsız düzeyde elektrik şoku verilen Japon balıkları, şok dalgalarının nereden geldiğini hafızalarına kaydedip, bu noktalara 24 saat boyunca yaklaşmıyorlar.
- Köpekler ihtiyaçları kadar değil, midelerini tıka basa doldurana dek yiyorlar. Obeziteye yol açabilen bu davranışın, kurtlarla aynı soydan gelen köpeklerde ilkel bir içgüdü olduğu düşünülüyor.
- Hamsterların içine yerleştirildiği büyük şeffaf plastik toplar, hayvanı eğlendirmiyor. Aksine, iyice strese giriyor. - Tavşanların ve kobayların iyi arkadaş olduklarıysa sadece bir söylentiden ibaret. Tavşanların taşıdığı bazı rahatsızlıklar, kobaylar için ölümcül bile olabiliyor.
- Süt, kedileri; havuç tavşanları şişmanlatıyor

Bunlara da Bak

Kaynaklara Teşekkürler

Bu blogu olustururken onlarca degisik kaynaktan yararlandim. Hepsine cok tesekkur ederim. Bazilari; youtube, kangal kaymakamligi, degisik ansiklopediler, juen.com.tr, SERBÜLENT ÖZGİRAY, evcilkopekler.com, wikipedia, forumlar, degisik kitaplar, amerika, ingiltere ve turkiye'den kopek ve hayvan dostlari, yakin arkadaslarim, sokagimdaki kopek sahipleri..