Kangal Beslemek Yasaklandı - Danimarka Kangalı Yasaklıyor - Avrupa'dan Kangal ve Kanunlar

Danimarka’da bazı köpek cinslerini yasaklama konusunda hazırlanan yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. Yasaklanan 13 köpek cinsi arasında Sivas Kangal da yer alıyor.
Yeni yasa 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Sosyalist Halk Parti Milletvekili Özlem Sara Çekiç’in, yasaklanacak köpekler listesinden Kangal’ı çıkartma çabaları sonuç vermedi ve parlamentoda, çoğunluğun oyları ile kabul edilerak yasallaşan tasarıya göre Kangal köpeklerinin ülkeye sokulması, üretilmesi ve yetiştirilmesi 2015’ten sonra yasak olacak.
5 yıl maske takacaklar

2015’e kadar listede adı geçen yasaklı köpeklere sahip olanlar, kamuya açık alanlarda köpeklerini ipsiz gezdiremeyecek, maske takmak zorunda kalacak, başkasına satamayacak. 2015 yılına kadar listedeki köpeklerden üretenler, yeni yavruların satışını yapamayacak. Bu yıldan sonra ise, listedeki köpeklerin üretilmesi yasak olacak. Elinde yasaklı köpek cinsi bulunanlar köpeklerine yaşadığı sürece sahip olabilecek.

Haber Kaynagi : Hurriyetim.com.tr

Bunlara da Bak

Kaynaklara Teşekkürler

Bu blogu olustururken onlarca degisik kaynaktan yararlandim. Hepsine cok tesekkur ederim. Bazilari; youtube, kangal kaymakamligi, degisik ansiklopediler, juen.com.tr, SERBÜLENT ÖZGİRAY, evcilkopekler.com, wikipedia, forumlar, degisik kitaplar, amerika, ingiltere ve turkiye'den kopek ve hayvan dostlari, yakin arkadaslarim, sokagimdaki kopek sahipleri..